27 maja 2010, 07:17

Ściana jednowarstwowa – z punktu widzenia architekta

Jako architekt bardzo często spotykam się z pytaniami dotyczącymi ścian zewnętrznych - zarówno kosztów budowy i eksploatacji oraz czasu realizacji, jak i komfortu użytkowania przy różnych rozwiązaniach konstrukcji ścian. Jest to ważny wybór – ściana zewnętrzna ma ogromny wpływ na ochronę cieplną budynku, w tym ograniczenie przenikalności cieplnej, zachowanie wystarczającej stateczności cieplnej i wilgotnościowej. Właściwe zastosowanie odpowiedniej przegrody zewnętrznej pozwala ograniczyć straty ciepła, koszty eksploatacji i podnieść komfort użytkowania, zabezpieczając przed zjawiskami takim jak np. zawilgocenie i przemarzanie ścian.

Jakie rozwiązania są lepsze i bardziej ekonomiczne?
Czy ściana jednowarstwowa przy obowiązujących zaostrzonych wymaganiach, które zrównują współczynnik przenikalności cieplnej „U” do wartości jednakowej dla wielo- i jednowarstwowej ściany, ma rację bytu?

Na pierwsze pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Nie istnieje uniwersalna recepta  na najlepsze rozwiązanie. Do każdej inwestycji należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno zamysł architekta, jak i możliwości i oczekiwania inwestora. Jeśli jednak chodzi o kolejne z pytań, to odpowiem – „tak”.

Nie ma powodu, aby rezygnować z zastosowania ściany jednowarstwowej, jeśli spełnia warunki ochrony cieplnej budynku. Faktem jest, że współczynnik Umax dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 [W/m2K], a bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO gr. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U=0,25 [W/m2K]. Jeszcze lepsze parametry ściany można uzyskać stosując bloczki w tym samym systemie o gr. 48 cm – wówczas U=0,19 [W/m2K]. Odpowiednio wymurowana na cienką spoinę oraz otynkowana ściana z tego materiału jest ciepła, więc jak najbardziej spełnia wymagania normowe dla przegród zewnętrznych. Jeśli oprócz tego materiał na ściany posiada dodatkowe zalety, to jak najbardziej może stanowić dobrą propozycję dla budujących.

W przypadku systemu YTONG ENERGO, czyli bloczków z betonu komórkowego (w tym wypadku o wyjątkowych parametrach cieplnych), do zalet materiału z pewnością można zaliczyć łatwość wykonania ścian. Wymaga to jednak od wykonawców precyzji pracy. W ścianie dwuwarstwowej łatwo jest wygubić nierówności za pomocą montażu izolacji termicznej, ale od wewnątrz trzeba wówczas nadłożyć sporo tynku aby nie było widać niedoskonałości. Ściana jednowarstwowa nie daje takiej możliwości, więc wymusza dokładność, a dzięki temu możliwość zastosowania cienkowarstwowych tynków.

Za ścianą jednowarstwową przemawia również fakt, że jednorodna przegroda zewnętrzna z wytrzymałego materiału jest odporna na uszkodzenia. Jest to niebagatelna sprawa zarówno przy wyliczeniu kosztów pokrycia ewentualnych szkód, jak i dla niebezpieczeństwa ucieczki ciepła przez fragment uszkodzonej przegrody z materiału izolującego termicznie. Tworzy się wówczas tzw. mostek termiczny, ponieważ zgnieciony materiał izolacyjny nie spełnia swojego zadania.

Docieplenie materiałem izolacyjnym i stworzenie ścian dwuwarstwowych jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków termomodernizowanych. Niekoniecznie jednak stanowi właściwy wybór przy budowie nowych obiektów. Istnieje również tradycja budowania ścian trójwarstwowych, które są trwałe i efektowne, ale też i bardziej kosztowne. Dobre rozwiązanie dla każdego inwestora jest inne, a architekt ma za zadanie pomóc w jego określeniu.
Celem jest zadowolenie klienta, czyli jego komfort. Wybory nie mogą opierać się na kompromisach, lecz muszą być drogą do osiągnięcia rozwiązania optymalnego. Dzięki nieustającej pracy producentów materiałów budowlanych nad doskonaleniem swoich produktów, również ściana jednowarstwowa może być takim rozwiązaniem.


Arch. Dorota Palmączyńska kieruje działem projektowym Pracowni ARCHIPELAG


Pracownia Projektowa Archipelag – przykład projektu z wykorzystaniem bloczków YTONG ENERGO
Jednym z przykładów projektu z zastosowaniem bloczków YTONG ENERGO o gr.36,5 cm jest dom „Kornelia” autorstwa Pracowni Projektowej ARCHIPELAG (arch. Robert Wójciak)

Pow. użytkowa: 123,47 m2
+ garaż: 21,30 m2
+ poddasze do adapt.: 33,58 m2
Pow. netto: 310,00 m2
Pow. zabudowy: 189,27 m2
Kubatura netto: 504,13 m3
Wys. budynku: 6,94 m
Kąt dachu: 28°

Kornelia to dom parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji, z wbudowanym garażem, niepodpiwniczony, przeznaczony dla 4-5-osobowej rodziny. Strefa dzienna to duża kuchnia, jadalnia oraz pokój dzienny. Strefa nocna składa się z trzech sypialń i łazienki. Poddasze o powierzchni ok. 34 m2, na którym można wygospodarować dodatkowe pokoje i łazienkę, dostępne są dzięki schodom znajdującym się w holu.

Dom zaprojektowano w technologii murowej – ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO o grub. 36,5 cm, ze stropem gęstożebrowym. Schody wewnętrzne drewniane. Dach o konstrukcji drewnianej kryty dachówką ceramiczną (karpiówką). Elewację wykończono tynkiem strukturalnym oraz okładziną kamienną lub tynkiem w innym kolorze, cokół licowany płytkami klinkierowymi. Stolarka okienna drewniana lub PCV.

Parter - 123,47 m2
1. Wiatrołap 2,58 m2
2. Garderoba 4,35 m2
3. Hol 12,26 m2
4. Kuchnia 10,44 m2
5. Spiżarnia 1,87 m2
6. Pokój dzienny z jadalnią 34,30 m2
7. Toaleta 1,06 m2
8. Łazienka 9,30 m2
9. Sypialnia 15,13 m2
10. Pokój 10,83 m2
11. Pokój 12,56 m2
12. Pom. gospodarcze 3,41 m2
13. Kotłownia 5,38 m2
14. Garaż 21,30 m2

Poddasze - 33,58 m2
1. Poddasze do adaptacji 33,58 m2


###

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.


Pracownia Projektowa ARCHIPELAG, wchodząca w skład Grupy Archipelag, istnieje już blisko 14 lat. Dotychczasowe doświadczenie, bogata oferta ponad 800 projektów domów jednorodzinnych, profesjonalnie przygotowana dokumentacja, dbałość o detal, współpraca z firmami oferującymi najlepsze rozwiązania dla budownictwa, stały monitoring potrzeb inwestorów oraz wysokiej klasy specjaliści gwarantują budowę domów nowoczesnych, zaprojektowanych według najnowszej wiedzy technicznej, funkcjonalnych i estetycznych. Domów, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom nowoczesnych użytkowników. ARCHIPELAG jest gwarantem jakości projektów i rzetelnej obsługi klientów, propaguje nowoczesne rozwiązania. Jest także organizatorem akcji edukacyjnej pod nazwą DOMY XXI i zachęca do budowy domów proekologicznych, oszczędnych, wygodnych, funkcjonalnych, zdrowych, czyli nowoczesnych w każdym wymiarze. Wszystkie oferowane przez Pracownię Projektową ARCHIPELAG projekty spełniają aktualne wymagania dotyczące energooszczędności, wybrane zaś oferowane są w wersjach wysoko energooszczędnych. Wybierając nowoczesny projekt domu jednorodzinnego inwestor zyskuje pewność, że zbudowany na tej podstawie dom, będzie nie tylko wygodny i bezpieczny, ale również oszczędny.

Więcej informacji w serwisach www.archipelag.pl oraz www.domy21.pl.

Załączniki