17 kwietnia 2015, 08:30

Xella Polska jednym z prekursorów technologii BIM

BIM to idea, według której wszyscy uczestnicy procesu budowlanego pracują na jednym, trójwymiarowym modelu. Xella Polska, jako jeden z pierwszych producentów budowlanych w kraju stworzyła aplikację, która pozwoli jej produktom zaistnieć w świecie technologii BIM. Umożliwi to nakładka Rev-X dla programu Revit.

Od lat cała branża architektoniczno-budowlana zmierza do coraz silniejszego zintegrowania procesu projektowego z budową i późniejszym użytkowaniem obiektu. Służyć ma temu BIM (z angielskiego Building Information Modeling), czyli system modelowania informacji o budynku.

BIM wychodzi daleko poza fazę opracowywania dokumentacji projektowej. To modelowanie informacji od momentu rozpoczęcia inwestycji, poprzez projekt, realizację, użytkowanie obiektu i jego konserwację, aż po wyburzenie. Czasami nazywa się go projektowaniem 5D, bo do modelu trójwymiarowego dodaje czwarty wymiar czasu (harmonogram inwestycji) oraz wymiar finansowy (kosztorys i budżet).

W krajach anglosaskich i skandynawskich BIM jest już standardem w przypadku publicznych inwestycji. Szacuje się, że technologia BIM pozwala zaoszczędzić od 5 do 20% kosztów inwestycji. W najbliższych latach będzie to również unijny wymóg. 14 stycznia 2014 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która mówi o rekomendowaniu stosowania elektronicznych narzędzi modelujących w procesie zamówień publicznych. To zachęta, która może zrewolucjonizować prowadzenie inwestycji publicznych w całej Unii Europejskiej. Na te zmiany musi również przygotować się Polska.

BIM nie jest trójwymiarowym modelem składającym się z tylko linii, czy punktów. Tworzą go parametryczne obiekty zorganizowane w bibliotekach, przykładowo to konkretne modele okien, czy elementy murowe ścian. Biblioteki elementów mogą być tworzone przez dostawców oprogramowania, projektantów, ale również producentów materiałów budowlanych. I właśnie tutaj Xella Polska odkryła swoją szansę na zaistnienie w świecie technologii BIM.

Jako jeden z pierwszych producentów materiałów budowlanych w Polsce stworzyła nakładkę dla programu Revit, najpopularniejszego na świecie narzędzia wykorzystującego ideę BIM. Jego producent – firma Autodesk, znana m.in. z AutoCAD-a – to potentat w dziedzinie oprogramowania dla architektów i konstruktorów.

Opracowana przez Xella Polska nakładka Rev-X to specjalna aplikacja będąca samoinstalującą się biblioteką zawierającą wszystkie materiały Ytong, Silka i Multipor. Pozwala projektantom na automatyczny dobór konkretnych bloczków, nadproży czy innych elementów w projekcie. Od razu można je zobaczyć w modelu trójwymiarowym. Równolegle dostępne są analizy ilościowe użytych materiałów wraz z ich cenami. W każdym momencie można więc wygenerować kosztorys, jak i przesłać zamówienie na zakup materiałów do odpowiednich punktów dystrybucji.

Nakładka Rev-X umożliwia projektantom szybko wybrać optymalne rozwiązania materiałowe – najlepszą grubość ściany konstrukcyjnej czy zewnętrznej, by przenosiła zakładane obciążenia, czy spełniała odpowiednie wymogi termiczne.

Zachęcamy do pobrania aplikacji Rev-X. Dostępna jest na stronie internetowej ytong-silka.pl: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/bim-modelowanie-informacji-o-budynku.php

Aby ułatwić korzystanie z nowej nakładki, przygotowano przystępny podręcznik użytkownika oraz pomocne tutoriale.

###


###

 

Xella Polska Sp. z o.o. jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Producent markowych wyrobów Ytong i Silka – systemu białych bloków ściennych o wysokich parametrach cieplnych i wytrzymałościowych, które pozwalają szybko i sprawnie wznosić budynki o różnym przeznaczeniu: od domów jedno- i wielorodzinnych, po wielkoskalowe obiekty przemysłowe i komercyjne. Ytong Energo + to jeden z nielicznych materiałów na rynku, który pozwala wznosić jednowarstwowe ściany spełniające najwyższe wymagania termiczne. Xella to również producent innowacyjnego systemu dociepleń Multipor, który można stosować od wewnętrznej strony ścian, co ma znaczenie w przypadku termomodernizacji zabytkowych obiektów, kiedy nie można ingerować w wygląd fasad.

 

Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii, a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”. Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania Ytong Silka.

 

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina oraz w Obwodzie kaliningradzkim. W grupie zatrudnionych jest około 800 osób.

 

Więcej informacji w serwisach:

www.ytong-silka.pl,

www.budowane.pl,

www.ZdrowaBudowa.pl,

www.akademiamurowania.pl,

www.ocieplenieodwewnatrz.pl

Tagi

Załączniki