08 maja 2015, 14:31

Parkowe Zacisze w Zabrzu – ekspresowa budowa dzięki prefabrykacji ścian z bloków Silka

Parkowe Zacisze, nowe osiedle w Zabrzu, to jeden z najbardziej energooszczędnych kompleksów mieszkaniowych na Śląsku. Wszystko za sprawą ścian z bloków Silka o wysokiej akumulacyjności, a przy tym wytrzymałych i o bardzo dobrej izolacyjności akustycznej. Mieszkania powstały w ekspresowym tempie, bo zastosowano nowatorską technikę prefabrykacji ścian z bloków Silka

Na budowie zawsze toczy się walka z czasem. Im dłużej trwa budowa, tym wyższy koszt robocizny i mniejszy zysk dla dewelopera. Stąd preferowane są techniki pozwalające przyspieszyć proces wznoszenia budynków. Wśród materiałów dedykowanych budownictwu wielorodzinnemu pod względem tempa murowania bezkonkurencyjne są bloki wapienno-piaskowe Silka. Duże elementy o dokładnych wymiarach, a do tego system pióro-wpust, który zastępuje pionową spoinę, pozwala na bardzo szybkie wznoszenie ścian.

Przy zabrzańskiej inwestycji Parkowe Zacisze jej inwestor Fargo SystemBau Sp. z o.o. postanowił jeszcze bardziej przyspieszyć budowę. Zastosował, jako pierwszy w Polsce, technikę montażu ścian z prefabrykowanych elementów powstałych z wymurowanych wcześniej w fabryce całych fragmentów ścian z bloków wapienno-piaskowych Silka. Pozwala na to szczególna właściwość silikatów – ich bardzo duża wytrzymałość.

– Prefabrykaty są idealnym rozwiązaniem dla budownictwa wielorodzinnego. Największe korzyści z ich wykorzystania to znaczące skrócenie czasu wznoszenia ścian, łatwy i szybki montaż oraz zmniejszenie nakładów na robociznę. Ma to realny wpływ na obniżenie kosztów inwestycji. Z naszych doświadczeń wynika, że dzięki prefabrykatom proces stawiania ścian może zostać skrócony do 1/6 czasu, jaki trzeba poświęcić przy murowaniu tradycyjnym – mówi Witold Strzelecki, członek zarządu Fargo SystemBau Sp. z o.o.

Prefabrykacja ma też inną zaletę – ściany mogą powstać w fabryce podczas przestoju na budowie, na przykład w okresie niekorzystnych warunków temperaturowych. Dzięki temu wybudowanie ścian można znacznie przyspieszyć.

Eko-osiedle

Parkowe Zacisze to jedno z najbardziej energooszczędnych osiedli na Śląsku. Zewnętrzne ściany z bloków Silka ocieplone są grubą warstwą izolacji termicznej, co w efekcie daje bardzo wysokie parametry cieplne murów. W skali roku mieszkańcy osiedla zapłacą średnio o 3 tys. zł mniej za ogrzewanie niż użytkownicy typowych współczesnych mieszkań. Nowoczesne bloki w Zabrzu mają charakterystyczne duże balkony na stalowej, lekkiej konstrukcji, która jest zupełnie odseparowana od ścian obiektu. Dzięki temu wyeliminowano jeden z najczęstszych błędów wykonawczych – mostek termiczny na styku ściany zewnętrznej z płytą balkonową, przez który zazwyczaj ucieka ciepło z budynku.

Inwestor postawił na Silkę, bo to materiał, którego właściwości są szczególnie doceniane przez deweloperów. – Zapewnienie mieszkańcom komfortu akustycznego, termicznego, a także niskich kosztów utrzymania mieszkania było dla nas najważniejsze. Dlatego przy wyborze materiałów do budowy ścian postawiliśmy na Silkę. Rozwiązanie to zapewniło najwyższą jakość wykonania, doskonałą ochronę przed hałasem, a także ograniczenie strat ciepła z budynku – podkreśla Witold Strzelecki.

Silka umożliwia budowę ścian konstrukcyjnych już o grubości 12 cm, dzięki czemu powierzchnia mieszkań może być większa, a więc i zysk z ich sprzedaży. Dzięki dużej gęstości silikatów, ściany z bloków Silka mają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Zapewniają pełen komfort mieszkańcom, chronią przed odgłosami z sąsiednich mieszkań, klatki schodowej czy windy.

Parkowe Zacisze oferuje 67 mieszkań. Fargo SystemBau Sp. z o.o. został już uhonorowany za tę inwestycję Laurem Klienta, jako „Odkrycie Roku 2014” w kategorii budownictwo energooszczędne. Przysłużyły się do tego wysoka akumulacyjność termiczna elementów murowych Silka. Bloki wapienno-piaskowe to jeden z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, wyróżniają się naturalnym pochodzeniem surowców, tworzą przyjazny mikroklimat wnętrz.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pokazującego inwestycję: https://youtu.be/7voSAu6-5Fc

Więcej informacji o blokach Silka dostępnych jest pod linkiem: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/silka_1185.php

###


###

Xella Polska Sp. z o.o. jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Producent markowych wyrobów Ytong i Silka – systemu białych bloków ściennych o wysokich parametrach cieplnych i wytrzymałościowych, które pozwalają szybko i sprawnie wznosić budynki o różnym przeznaczeniu: od domów jedno- i wielorodzinnych, po wielkoskalowe obiekty przemysłowe i komercyjne. Ytong Energo + to jeden z nielicznych materiałów na rynku, który pozwala wznosić jednowarstwowe ściany spełniające najwyższe wymagania termiczne. Xella to również producent innowacyjnego systemu dociepleń Multipor, który można stosować od wewnętrznej strony ścian, co ma znaczenie w przypadku termomodernizacji zabytkowych obiektów, kiedy nie można ingerować w wygląd fasad.

 

Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii, a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”. Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania Silka Ytong.

 

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina oraz w obwodzie Kaliningradzkim. W grupie zatrudnionych jest około 800 osób.

 

Więcej informacji w serwisach:

www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.ZdrowaBudowa.pl, www.akademiamurowania.pl, www.ocieplenieodwewnatrz.pl

Tagi

Załączniki