10 maja 2006, 13:00

Xella buduje dom potrzebującym w Gdańsku razem z fundacją Habitat

Firma Xella Polska Sp. z o.o. po raz kolejny przystąpiła do akcji prowadzonej przez pozarządową organizacją dobroczynną - Habitat for Humanity Gdańsk. Tym razem zbuduje dom dla potrzebującej Doroty i jej mamy.

 10 maja 2006 roku o godzinie 9.30 w Pruszczu Gdańskim odbędzie się oficjalne otwarcie budowy domu dla potrzebującej Doroty i jej mamy. Będzie miało ono charakter akcji „Jedna kondygnacja w jeden dzień”, która polega na zbudowaniu jednej kondygnacji domu w ciągu 8 godzin. Ściany domu będą „rosły w oczach” dzięki współpracy fachowców z firmy Xella – darczyńcy materiałów ściennych YTONG oraz grupy wolontariuszy zarówno z Polski, jak i z zagranicy (ok. 80 osób - głównie z Francji i USA).

 „Nasza współpraca z Habitat for Humanity to wypełnianie roli, jaką powinien spełniać czołowy producent w swojej branży. Cieszę się, że po raz kolejny nasza firma może pomóc tym najbardziej potrzebującym. Sytaucja młodej, zdolnej i zaradnej studentki mieszkającej w tak strasznych warunkach naprawdę nami wstrząsnęła” – powiedział Cezary Szeszuła, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży firmy Xella Polska Sp.z o.o. „Firma Xella nie tylko przekaże materiały budowlane YTONG na dom dla Doroty i jej mamy, ale w budowaniu ich domu aktywnie uczestniczyć będą także nasi pracownicy” – dodał Ceazary Szeszuła. 

Na placu budowy habitatowskiego domu wszyscy budujący otrzymają od firmy Xella ubrania robocze i zestawy narzędzi koniecznych do prowadzenia prac murarskich. Przekazywanie materiałów budowlanych i akcesorii to nie wszystko. Na budowie będą pracować też specjaliści firmy Xella, którzy jako wolontariusze przeszkolą innych, jak poprawnie murować.

To własnie dzięki technologii YTONG możliwe jest zbudowanie całej kondygnacji domu dla Doroty w tak krótkim czasie. 24-letnia Dorota mieszka wraz z mamą w prowizorycznym baraku, z dziurawym dachem, bez wody i toalety, ogrzewanym kozą. Kiedyś miały prawdziwy dom, ale został on rozebrany ze względu na stan techniczny. Barak miał być tymczasowy... Mieszkają w nim od 11 lat. Dorota jest wyróżniającą się studentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ze stypendium i korepetycji utrzymuje siebie i mamę. Choć ma poważną wadę wzroku (jaskrę) i problemy ze słuchem (musi nosić aparat słuchowy) prowadzi aktywny tryb życia i ma mnóstwo planów na przyszłość. Poza korepetycjami chce udzielać porad księgowych, a także prowadzić zajęcia z hipoterapii. 

Habitat for Humanity jest pozarządową organizacją dobroczynną. Jej celem jest pomoc niezamożnym ludziom w zbudowaniu własnego dachu nad głową. Organizacja nie daje mieszkań w prezencie, ale stwarza odpowiednie warunki i szansę dla rodziny, aby mogła zamieszkać w swoim domu. Kolejne domy są budowane i remontowane.  

Firma Xella od początku istnienia Habitat for Humanity w Polsce przekazuje materiały YTONG dla potrzebujących. Dzięki pomocy Xelli zbudowano już 72 mieszkania, kolejnych 18 jest w fazie realizacji. Xella wspierala budowy w Gliwicach, Poznaniu, Józefosławiu, Pruszczu Gdańskim oraz w Kątach Wrocławskich. W ramach pomocy dla rodzin niezamożonych, które pozbawione są godziwych warunków mieszkaniowych, firma Xella dotychczas przekazała  tony materiałów budowlanych, w tym bloczki YTONG na jednowarstwowe ściany zewnętrzne, bloczki YTONG na ścianki działowe oraz gotowe nadproża YTONG.

Załączniki